Gemi Hakkında

ROTA 48

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Balıkçılk ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’ nce su ürünleri kaynaklarının ekonomik olarak sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi, stokların korunabilmesi ve sürdürülebilir işletilebilmesi için denizlerimizde avcılık yapan balıkçı filosunun küçültülmesi amacıyla su ürünleri ruhsat teskeresi bulunan avcılık teknelerinin Bakanlığa devredilmesi kapsamında 34A1547 Ruhsat nolu 2004 yapım yılı olan 24 metre boyundaki metal eski adı Tahsin Usta olan ROTA 48 ismli teknemiz Su ürünleri Fakültesi öğrencilerinin eğitim, öğretim faaliyetlerinde uygulama gemisi olarak, öğretim elemanlarının ise deniz ve balık popülasyon çalışmaları ile diğer bilimsel araştırmalarında eğitim ve araştırma amacıyla kullanmak üzere Üniversitemize 06.05.2013 tarihinde devredilmiştir.

Gemimiz, İstanbul Rumelifeneri Liman içi Tekne çekek yerinde bakıma alındı ve denize elverişli hale getirildi.

Gemimiz 29.01.2014 tarihinde İstanbul Rumelifenerinden yola çıkarak Marmaris’e bağlı Karacasöğüt Marinaya getirildi.

Gemimizin periyodik bakımları Muğla da yapılmaktadır. Gemimiz yazın Karacasöğüt marinada, kışın Akyaka mendirekte durmaktadır.

Gemimiz deniz ile ilgili tüm projeler ve operasyonlar için hazır durumda bekletilmektedir.

Gemimize bulunacak olan uygun düzen ve sistemler sayesinde laboratuar çalışmalarının da deniz üzerinde yapılması sağlanacaktır.

Sanal Tur
Yukarı Çık