Mezun ve Öğrenci Görüşleri
Emre ERGİN (Mezun Öğrenci)

2006 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ortaca Meslek Yüksekokulu Su Ürünleri bölümüyle başlayan Muğla maceram üniversitemizin lisans bölümüne dikey geçiş yapmamla devam etti ve artık son bulmakta. Çok yakın bir zamanda bir su ürünleri mühendisi olarak sektörde yer almamda üniversitemizin ve değerli öğretim görevlilerimizin büyük katkısı vardır. Buna, gerek içsularda gerekse denizel anlamda üretimin başkenti sayılan Muğla ilimizin de eklenmemesi mümkün değil.

Su ürünleri, ülkemizde yeni yeni gereken önemi ve saygıyı kazanmaya başlamıştır. Üretim miktarları her geçen gün artmaktadır. Bununla birlikte de sektörde mühendis ve kalifiye elemana ihtiyaçta artmaktadır. Üniversiteler her ne kadar öğrencileri bilgilendirse de bu bilgileri pratiğe dökmek ve kendisini geliştirmek kişinin kendisine kalmıştır. İşte bu bağlamda Muğla Üniversite'sinin tecrübesi ve öğrencilerine kattığı teorik bilgiyle Muğla ilinin çalışma, staj imkanları ile kazanılacak pratik bilgiyi harmanlamak sizlere kalmaktadır. Bir öğrenci olarak Muğla ilinin sosyal hayatını, bir mühendis adayı olarak ise Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin tecrübesini, bilgisini yok sayamam.

Öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem bilinçli olmalarıdır. Seçecekleri bölümler hayatlarını doğrudan etkileyecektir. Sevdikleri bölüme gitmek hem kendileri açısından hem de yapacakları mesleklerin daha kalifiye personellerle sürdürülebilmesi için çok önemlidir.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden mezun olacak meslektaşlarımla sektörde buluşmak dileğiyle esenlikler dilerim.

Koray AYDOĞAN (3.Sınıf Öğrencisi)

Günümüzün kalıplaşmış eğitim yöntemlerinin dışına çıkması ve bölümde okuyan her öğrencinin kendisini keşfetmesini sağlayarak eğitimini istediği gibi şekillendirmesine imkan tanıyor ve farklı konularda bilgi sahibi bireyler olarak yetişmesini sağlıyor.

Şuan 3. yılımda olduğum fakültemden bölümümden bahsetmek istiyorum. 2009 yılı kayıtlıyım ilk senemde okulumuzun bölümümüze tanıdığı isteğe bağlı yabancı dil hazırlık programı opsiyonunu kullanarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi macerasına başlamış oldum Muğla, başlarda büyük şehirde yaşayan biri için sıkıcı gelmeye başlamıştı ama zamanla insanlarla tanıştıkça çevreye alıştıkça sevmeye başladım, ilk yılımı hazırlıkla geçirdim başarılı olduğunu da düşünüyorum çok şey kattı bana yabancı dil anlamında. Üniversitemizi bölümümüzü yazacak arkadaşlara tavsiyem hazırlık almaları hem dil açısından hem de diğer bölümlerdeki arkadaşlarla tanışma imkanı bularak, kampus yaşantısını daha kolay adaptasyon sağlayabilmeleri için güzel bi olanak.

Fakültemiz su ürünleri sektöründe Türkiye de önemli bir coğrafik konuma sahip olması sebebiyle, fakültemize büyük bi pasta düşüyor bu sektörde eğer gerçekten severek buraya gelirsek bu pastadan bir dilimde öğrencilere düşeceğini düşünüyorum :)) Fakültemiz öğrenciler için birçok olanağa sahiptir araştırma ve saha çalışmaları, öğrenci değişim programları, kişisel gelişime dayalı eğitim sistemi, en önemlisi de alanında uzman, gerçekten sektörde söz sahibi öğretim görevlilerine sahip oluşu öğrenciler için kaçınılmaz bir fırsat haline geliyor... Fakültemiz öğrenci değişim programlarından Farabi ve Erasmus öğrenci değişim programları üyesidir ve birçok okulla öğrenim protokolüne sahiptir, şu an üniversitemiz 2. sınıf öğrencisiyim 1. sınıfta Farabi öğrenci değişim protokolüne başvuru yaptım ve şuan Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ nde değişim öğrencisi olarak öğrenim görmekteyim bunun yanı sıra geçtiğimiz yaz Amerika’ da Work and Travel programıyla bulundum ilk olarak Alaska’ da Naknek adasında ALASKA GENERAL SEAFOODS  isimli bir firmada çalıştım, bol bol king salmon hazırladık dünyaya gönderdik bol bol da yedik, yorucu ve eğlenceli adrenalin doluydu her öğrencinin yaşaması gereken bir olay bence eğer bir fırsat bulursanız denemenizi öneririm. Farabi programı yurtiçi öğrenci değişim programıydı birde yurtdışı düşünen arkadaşlarımız olacaktır onlar içinde bahsedicim fakültemiz Avrupa Birliği üyesi ülkelerle yurtdışı öğrenci değişim protokolüne de sahip her yıl birçok arkadaşımız Avrupa’ nın çeşitli ülkelerinde değişim öğrencisi olarak eğitim görmekte bende bunlardan biri olacağım Erasmus öğrencisi olmaya hak kazandım gelecek yıl Portekiz de Erasmus öğrencisi olarak eğitimimi tamamlayacağım şimdiden heyecanlanıyorum.

Buraya Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ailesine katılacak arkadaşlarımızı birbirinden güzel şeyler bekliyor, her öğrenciye öğrenimlerinde karşılaşacakları sorunların çözümünde ve ders seçimlerinde yardımcı olmak amacıyla bir akademik danışman atanmaktadır. Fakültemiz hocaları birbirinden değerli ve hepsi konularında aranan kişilerdir, birçok yayın ve röportajlarını yazılı görsel basında bulabilirsiniz. Fakültemizi tercih edecek arkadaşlara şimdiden hayırlı olması dileğiyle, sorularınız ve bilgi almak istediğiniz konular var ise e-mail adresime mail atabilirsiniz.

Demet ÇAKMAK (Farabi Öğrencisi - Mezun)

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi’nden FARABİ öğrenci değişim programıyla 4. Sınıfta Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ ne geldim. Üniversite tercihlerimi hangi üniversitelere yapacağım konusunda bir araştırma yaptım ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne karar verdim. Ve bu üniversiteye gelince gördüm ki çok doğru bir seçim yapmışım. Diğer tüm bölümlerde olduğu gibi Su Ürünleri Mühendisliği için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tercih edilmesi gereken ilk sıralarda yer alması gereken bir üniversite. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde bir yıl boyunca eğitim görecektim ve açıkçası başlarda kafamda çok soru işareti, korku, endişe, merak ve tereddütler vardı ancak bu üniversiteye başladıktan sonra bu düşüncelerimin tam tersi olumlu şeylerle karşılaştım.

Başta hocalarım ve arkadaşlarım sanki yıllardır Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin öğrencisiymişim gibi yaklaştılar ve beni aralarına kabul ettiler. O sıcak aile ortamında beni de kucakladılar. Böylesine sıcak, samimi, ilgili ve yerine göre resmi, mesafeli bir ortamda karşılaşmayı açıkçası beklemiyordum ama gördüm ki Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi kendi içerisinde bir bütün bir aile olmuş. FARABİ öğrencisi olduğum için kendi üniversitemdeki eğitim öğretim ve sosyal faaliyetler etkinlikler açısından da karşılaştırma, gözlemleme, değerlendirme fırsatı buldum. Verilen eğitim görsel olarak uygulamalı, laboratuar imkânlarını da kullanarak kalıcı, öğretici, bilgilendirme niteliğinde olup öğrencinin dikkatini çekecek şekilde örneklendirilerek veriliyor. Birçok üniversitede sağlanamayan teknik geziler, uygulamalı eğitim imkânı ve laboratuarlarda araştırma çalışmaları yapılması bakımından da birçok imkâna sahip. Öğrenci için bulunması gereken olmaza olmaz sosyal faaliyetler, kütüphane imkanı ve etkinliklerden kampus ortamında üniversite dahilinde yaralanmak mümkün. Bu üniversitede bir yıl okumaktan ve burada su ürünleri mühendisliği eğitimi almaktan çok değerli hocalarım ve birbirinden kıymetli arkadaşlarımla tanışmaktan mutluyum.

Sizde bu sıcak ortamı mutlaka yerinde gelip görmeli en az 4 yılınızı burada geçirmeyi tercih etmelisiniz. Emeği geçen ilgi, alaka, sevgi ve saygılarından dolayı herkese çok teşekkür ediyorum.

 

Sanal Tur
Yukarı Çık